کابل های مسلح

برای محافظت کابلها در برابر عوامل محیطی و ضربات مکانیکی آنها را بوسیله یک یا چند لایه (غلاف) از جنس (مس ، سرب ، فولاد) ،  می‌پوشانند. اصلی ترین ابزار انتقال برق که در اکثر پالایشگاه های نفتی استفاده میشود،انواع کابل های زره دار و در بعضی اوقات کابل های سرب و زره دار میباشد.

در جدول اختصار جهانی این نوع کابل ها را به طور خلاصه با سه حرف ُSWA میشناسند ،که کوتاه شده کلمه ی STEEL WIRE ARMOURDE میباشد.بیشتر مصارف این کابل ها در سیستم های انتقال برق زمینی از1کیلو ولت به بعد میباشد.

ساختار این نوع کابل ها به شرح زیر میباشد:
هادی: هادی این کابل ها در سیستم برق فشار ضعیف اکثر مواقع به صورت هادی مس مفتول و در انتقال های فشار قوی به صورت آلومینیوم نیز میباشد.
عایق: میتواند مانند اکثر کابل ها به صورت پی وی سی باشد،اما به دلیل بالا بودن مقاومت در برابر آب و خواص بهتر الکتریکی می توان از عایق XLPE استفاده کرد.
لایه زیرین: استفاده از پلی وینیل کلرید یک لایه ی مرز محافظ بین لایه ی درونی و بیرونی کابل ایجاد میکند.
زره کابل: زره ی این کابل ها لایه محافظتی است که کابلی که در زمین است را از فشار ناشی از ضربه  محافظت می کند البته این نوع حفاظ در کابل های چند رشته به صورت استیل و در کابل های تک رشته از جنس آلومینیوم میباشد.
غلاف سربی: نوعی لایه از سرب است که روی عایق اولیه کابل قرار میگیرد و در لایه بعدی زره قرار میگیرد.یک لایه همیشه این دو را از هم جدا میکند.

 

پر فروشترین محصولات

4, 444 تومان